Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Uçtan Uca Test Otomasyonu Nedir? Bilmeniz Gerekenler...

Günümüz dünyasında işletmeler gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için yoğun bir dijital dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşüm birçok işlemin giderek artan sayıda yazılıma, uygulamaya, sisteme ve platforma bağımlı olarak gerçekleşmeye başladığı anlamına geliyor. İş akışının ve verilen hizmetlerin sağlıklı ilerlemesi açısından hayati önemi olan bu modern yazılım uygulamaları, başka uygulamalar ve alt sistemlerle birbirlerine bağlı olarak çalışıyor. Ancak bu birlikte çalışmanın ortaya koyduğu iş akışının hatasız ilerlemesi, uygulamaların birbirlerine entegre olabilme başarılarıyla doğru orantılı gelişiyor. Ayrı ayrı kusursuz çalışabilen bileşenlerin bir araya geldiklerinde de aynı kusursuz sonuca ulaşabileceklerini söylemek zordur ve alt sistemlerden ya da bileşenlerden birinin başarısız olması, tüm yazılım sisteminin başarısız olmasına sebep olur.

Supreme Test işte burada devreye giriyor ve işinizi kolaylaştırıyor. Uçtan uca test otomasyon hizmeti sağlayan Supreme Test'in geniş protokol desteği sayesinde en karmaşık test prosedürleri bile, tek platform üzerinden uygulamanın kolaylığını sunarak, zamandan, emekten ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlayacak şekilde tamamlanıyor.

Şimdi uçtan uca test otomasyonuna biraz daha yakından bakalım.

Uçtan Uca Test Otomasyonu Nedir, Neden Kullanılır

Uçtan uca testin amacı gerçek kullanıcı senaryolarını simüle ederek, uygulama akışının beklenildiği gibi davrandığından, iş hedeflerine ulaşıldığından emin olmayı sağlamaktır. Bunun için sistemi ve entegre olarak çalıştığı bileşenleri, veri bütünlüğünü doğrulamak için baştan sona test eder.

Daha açık bir ifadeyle; uçtan uca testler, söz konusu uygulamanın donanım, ağ bağlantıları, bileşenler, veri tabanları ve diğer uygulamalarla birlikte doğru çalıştığını doğrulamak için olası bütün senaryoları gerçekleştirir ve sonuca odaklanır. Böylece uygulamanızı kullanacak gerçek kullanıcıların karşılaşabilecekleri sorunlar büyük ölçüde azalır.

"COVID-19 salgını, hızlı teslimat ve daha iyi müşteri deneyimi amaçlayan e-perakende, çevrimiçi bankacılık, eğlence, sağlık ve diğer çeşitli mobil uygulamalara yönelik otomasyon testi pazar trendlerini hızlandırdı." (*)

Test Otomasyonu Nedir?

Test otomasyonu, tekrarlayan ve manuel olarak gerçekleştirilmesi zor olan testlerin görevlerini otomatikleştirmek, manuel yapılan test sayısını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için kullanılır. Test otomasyonun olmadığı bir durum ise bilgisayar başında oturan birinin tüm testleri tek tek yapması anlamına gelir. Test otomasyonuyla test edilen uygulamaya test verileri girebilir, beklenen ve gerçekleşen sonuçlar karşılaştırabilir, test sonunda da ayrıntılı rapor alınabilir. Ayrıca test otomasyonu içinde testler gruplanabilir ve kaydedilerek, gerektiğinde yeniden oynatılabilir. Bu çok işlevselliği sayesinde uygulamanın geliştirilme sürecini hızlandırır ve verimini artırır.

Uçtan Uca Test Neden Gereklidir, Faydaları nelerdir?

Uçtan uca test, getirdiği avantajlar nedeniyle işletmeler tarafından giderek daha yaygın kullanılıyor. Son kullanıcı uygulama kalitesini artırmanın en etkili yollarından biri olan uçtan uca testler, dijitalleşme yolunda riskleri azaltarak güvenilirliği arttırmak için mutlaka öğrenmeniz gereken bir prosedür. Genel faydalarına şöyle bir göz atmak gerekirse;

 • Test maliyetlerini ve sürelerini azaltır: Uçtan uca test sayesinde hataların tekrarı azalır ve böylece uygulama, tekrarlayan testlerden geçmek zorunda kalmaz. Bu hem test maliyetlerini hem de test süresini büyük ölçüde azaltır. Böylece daha önemli süreçlere daha fazla kaynak ayrılmasına fayda sağlar.
 • Uygulama akışını doğrular: Uygulama, veri tabanı, iş katmanı, entegrasyon aşaması ve sunum katmanı olmak üzere tüm katmanlarda test edilir. Bu da uygulamanın doğruluğunu, bütünlüğünü sağlamak için etkili bir yöntemdir.
 • Tekrara düşmekten kurtarır: Uçtan uca testle, uygulamanın başarısız olma olasılığı azaltılır. Buna paralel olarak, tekrar tekrar yapılması gereken testler de azalır.
 • Olası riskleri azaltır: Uçtan uca testte uygulama her yineleme ve sprintten sonra baştan sona test edilir. Bu da uygulamanın her adımda sağlıklı bir akış içerisinde olup olmadığını görmeyi sağlar ve gelecekteki riskleri azaltır.
 • Uygulamaya güveni artırır: Kullanıcılar tarafından tercih edilen pek çok cihaz ve platform çeşidi var. Uygulamanızın hepsinde aynı sağlıklı işleyişe sahip olduğunu bilerek piyasa sürmek hem işletmeniz hem de kullanıcılar açısından bir güven ağı oluşturacaktır.

Uçtan Uca Test Otomasyonu Kullanmak Neden Önemli?

 • Uygulama üzerinde gerçekleşecek tüm iş akışlarının, senaryoların manuel olarak test edilmesi zordur. Test otomasyonu sizi yavaşlatan manuel görevleri azaltır ya da yok eder ve bu açıdan zaman ve para tasarrufu sağlar.
 • Yazılımları test ederken insan müdahalesi gerekmez. Bilgisayarı testleri gerçekleştirmesi için kontrolünüz olmadan uzun süre bırakabilirsiniz.
 • Birden fazla dil kullanılan siteleri test etme konusunda test otomasyonu kullanmak, manuel testlere göre daha hızlı ve güvenilirdir.
 • Test otomasyonlarıyla test kapsamını genişletebilirsiniz ve bu her koşulda manuel yapacağınız testlerden daha hızlı gerçekleştirilecektir.
 • Manuel yapılan testler bir süre sonra rutine bineceği için sıkıcı hale gelip, hata payını artırabilir. Test otomasyonunda performans sabittir.
 • Manuel test, test komutları yazan uzmanlar tarafından yapılabilir. Test otomasyonları, görsel modellerden test senaryoları oluşturmayı mümkün hale getirir. Derin bir yazılım bilgisini gerekli kılmaz.

Sonuç olarak, uygulamanızın daha geniş kapsamda, daha hızlı ve güvenilir şekilde, çeşitli senaryolar üzerinden test edilerek doğrulanması ve yazılımda oluşabilecek hata riskini azaltmak için uçtan uca test otomasyonu kullanmak, uygulamanızı pek çok açıdan daha iyi bir seviyeye getirecektir.

Kaynaklar:

(*)https://www.gminsights.com/industry-analysis/automation-testing-market