Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Uçtan Uca Test Otomasyonlarına Neden İhtiyacımız Var?

Günümüzde birçok teknoloji şirketi hızla değişen teknolojik akımlara ayak uydurabilmek için yazılım geliştirme ekiplerini daha esnek ve Agile (çevik) sistemlere daha hâkim hale getirmeye çalışıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de birçok şirket kapsamlı bir dijital dönüşüm geçiriyor. Bu dijital dönüşüm çerçevesinde şirketlerin en sık kullandığı teknoloji ise test otomasyon teknolojisidir.

Wipro Limited's State of Quality'in 2016 yılında yaptığı bir araştırmaya göre dünyadaki test otomasyonu kullanımı 2016 ve 2018 yılları arasında %85'lik bir artış göstermiştir. (*)

Test otomasyonu teknolojisi geliştirilen uygulamaların hızlı bir şekilde test edilebilmesini mümkün kıldığı için geliştiricilerin daha hızlı bir şekilde yeni özellikler geliştirip piyasaya sürmesini ciddi bir şekilde kolaylaştırıyor. Ancak test otomasyonunu uygulamanın birçok farklı yolu vardır. Bu yollardan her biri farklı bir amaca ve program türüne hitap etmektedir.

Şimdi, bu test otomasyonu yöntemlerinden biri olan uçtan uca test otomasyonun ne olduğuna daha yakından bakalım.

Uçtan Uca Test Otomasyonu Nedir?

Uçtan uca test bir uygulamanın baştan sona işleyişinin doğruluğunu kontrol etmek için kullanılır. Bu test bir kullanıcının uygulamayı kullanmak için yaptığı ilk hareketten çıkış yapana kadar gerçekleştirdiği her hareketi tek tek kontrol eder ve programın hem kendi içinde hem de çevresi ile doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu yöntemin temel amacı, gerçek kullanıcı senaryolarını çoğaltarak sistemin entegrasyon ve veri bütünlüğünü doğrulayabilmektir.

Başka bir deyişle uçtan uca test, uygulamanın çevredeki ağ bağlantıları, 3. parti uygulamalar, veri tabanları ve kendi donanımıyla nasıl iletişim kurduğunu test etmek için uygulamanın gerçekleştirebileceği her işlemi tek tek test ederek çalışma bütünlüğünü kontrol eder. Uçtan uca testin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle uygulamanın yapısal olarak doğru bir şekilde çalıştığı farklı testler tarafından kontrol edilmelidir. Koda odaklanan testlerin önden yapılmasının asıl sebebi, uçtan uca testin sadece uygulamanın yapısal bütünlüğünü değil çevresiyle olan etkileşimini de kontrol etmek üzere geliştirilmiş olmasıdır.

Uçtan Uca Test Otomasyonları Neden Gereklidir?

Günümüzde uygulamaların artık kendi içlerinde hatasız bir şekilde çalışması yeterli değil. Geliştirilen uygulamaların diğer uygulama ve farklı işletim sistemleriyle de başarılı bir şekilde çalışabilmesi gerekir. Bu yüzden yapılan birim ve entegrasyon testlerinden ayrı olarak uçtan uca testleri de yapmak oldukça önemlidir.

Uçtan uca test otomasyonuna ihtiyaç duyarız çünkü;

 • Uçtan uca test, uygulamanın kendi veritabanı ve arayüzü ile olan bağlantısının doğru olup olmadığını kontrol eder. Bir uygulamanın başarılı bir şekilde çalışabilmesinin ana şartı doğru bir veritabanı olduğu için uçtan uca testler çok önemlidir.
 • Uçtan uca test, uygulamanın çevresiyle olan etkileşiminin doğruluğunu kontrol eder. Günümüzde neredeyse her sistem birbiriyle senkronize bir şekilde çalıştığı için geliştirilen uygulamanın uçtan uca teste tabi tutulması uygulamanın hem verimini hem de başarısını artıracaktır.
 • Uçtan uca test, kullanıcının yaptığı tüm hareketleri baştan sona test eder. Bu sayede de geliştiriciler daha stabil ve hatasız bir uygulama geliştirip hem kullanıcı memnuniyeti hem de uygulamanın verimini yükseltebilirler.

Bu ve bunun gibi daha bir çok özelliği sayesinde uygulama geliştirme süreçlerinde uçtan uca teste duyulan ihtiyaç artmıştır ve birçok geliştirme şirketi uçtan uca otomasyon testini ana araçlarından biri haline getirmiştir.

Uçtan Uca Testin Avantajları Nelerdir?

Uçtan uca test otomasyonunun avantajlarını genel olarak özetlersek;

 • Uygulama bütünlüğü ve doğruluğunu kontrol ederek başarılı bir uygulama geliştirilmesini kolaylaştırır
 • Uygulamanın genel akışını kontrol ettiği için müşteri memnuniyetini artırır
 • Agile (çevik) ekiplerin daha hızlı uygulama geliştirmesini sağlar.
 • Testlerin tekrar edilme sayısını azaltarak uygulamanın piyasaya çıkış sürecini kısaltır.
 • Uygulamadaki insan kaynaklı hataları tespit ederek en aza indirmede yardımcı olur.

Supreme Test ile Başarılı Test Otomasyonları Tasarlayın

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test, uçtan uca testi kullanılmasını kolaylaştıran bir çok özelliği kullanıcılarına sunuyor.

Supreme Test'in sahip olduğu;

 • Uçtan uca test kabiliyeti
 • Agile sistemler ile uyumluluk
 • Kolay senaryo tasarlama ve düzenleme(sürükle-bırak)
 • Toplu test senaryosu koşumu
 • Sürekli entegrasyon ve sürekli teslimat

Gibi bir çok özelliği sayesinde geliştiriciler hızlı ve kolayca test senaryoları oluşturup uçtan uca test sürecini daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Kısacası, Supreme Test, uçtan uca test otomasyonu hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiyi ve teknolojiyi sahip olduğu gelişmiş altyapı sayesinde yazılım geliştiricilerin kullanımına sunuyor.

_ Kaynak: _

(*) https://sdtimes.com/digital-transformation/report-test-automation-increasing/