Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Uçtan Uca Test, Ekibiniz İçin Neden Önemli? Uçtan Uca Testi Neden Otomatikleştirmelisiniz?

Supreme Test'in sunduğu uçtan uca test modülü, geliştirdiğiniz bir uygulamanın akışının kullanıcı açısından amaçlandığı gibi çalışıp çalışmadığını test eder. İş hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olarak ürününüzün gelişme aşamasında ekibinize katkı sağlar. Ekibinizin uçtan uca test kullanmasının sağlayacağı yararlardan genel olarak bahsedecek olursak;

 • Uçtan uca test sayesinde geliştirdiğiniz uygulamanın olası hatalarını hızlı bir şekilde tespit edip, karşılaştığınız hataları erkenden çözerek, uygulamanızın kullanıcılara daha çabuk ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Uçtan uca testle birlikte ekibinizdeki yöneticiler, kullanıcı simülasyon testleri sayesinde başarısız sonuç veren bir testin kullanıcıyı nasıl etkileyeceğini öğrenebilirler. Böylece çözüm odaklı yeni stratejiler geliştirebilirler.
 • Supreme Test'in sağladığı sürükle-bırak metodlu kullanıcı arayüzü sayesinde, uçtan uca test sadece ekibinizdeki senior test mühendisleri tarafından değil, junior test mühendisleri tarafından da test senaryoları oluşturmak için kolayca kullanılabilir. Bu özelliğiyle Supreme Test'in sağladığı uçtan uca test modülü, ekibinizin ürüne daha hızlı adapte olmasını sağlar.

Supreme Test'in sağladığı uçtan uca test otomasyonu modülü ekibinize bulunduğu katkılarla, geliştirdiğiniz uygulamanın kullanıcılara en kaliteli şekilde ulaşmasını sağlar.

Uçtan Uca Testi Neden Otomatikleştirmelisiniz?

Otomatikleşmiş bir şekilde yapılan uçtan uca testler sayesinde hedeflerinize daha hızlı ve daha akılcı bir şekilde ulaşmış olursunuz. Ayrıca uçtan uca test otomasyonu ile beraber test uzmanları sıkıcı ve tekrar eden işlerden kurtulurlar. Sonuç olarak uzmanlar, becerilerini, zamanlarını ve enerjilerini kaliteyi garanti eden ve test kapsamını artıran gerçekçi senaryoları tasarlamaya ayırabilirler.

Bir test sürecinin otomasyona uygun olup olmadığını anlamak için bazı koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapılacak test daha önceden manuel test yoluyla gerçekleştirilmiştir ve bu sebeple tahmin edilebilir bir yol haritası içermektedir.
 • Yapılan test, potansiyel olarak yüksek oranda tekrarlayıcı olduğu ve büyük miktarda verinin taşınmasını içerdiği için insan hatasına açıktır.
 • Yapılan test, çok fazla tekrar gerektirirve manuel olarak yapıldığında sonuçlanması uzun zaman alır.

Eğer bir test süreci bu maddeleri içeriyorsa Supreme Test'in uçtan uca test otomasyonu modülünün kullanılması için uygun bir testtir.

Uçtan Uca Testi Otomatikleştirmenin Faydaları Nelerdir?

Supreme Test'in uçtan uca test otomasyonu modülünün test sürecinizi daha da rahatlatacak etkileri şu şekilde listelenebilir;

 • Artan üretkenlik : Uçtan uca testler otomatikleştirildiğinde, daha fazla test yüksek doğrulukla gerçekleştirilir.
 • Azaltılmış insan hatası riski : Uçtan uca test otomasyonu, tekrarlayan ve tahmin edilebilir testlerin yüksek doğrulukla gerçekleştirilmesine olanak tanır. Böylece insan hatası riski en aza indirilir.
 • İyileştirilmiş kalite : Daha verimli testler, test kapsamının ve sıklığının en üst düzeye çıkarılabileceği anlamına gelir.
 • Daha hızlı pazara sunma süresi : Daha hızlı test yürütme ve sürekli geri bildirim döngüleri ile beraber geliştirilen ürünlerin pazara sunma süresi kısalır.
 • Daha hızlı geri bildirim : Uçtan uca testler daha hızlı ve daha erken yapıldığında, geliştiricilere daha erken geri bildirim verilebilir.
 • Artan çeviklik ve pazar duyarlılığı : Geliştirilen ürünün pazara sunma süresinin kısalması, ekibinizin gerçek kullanıcılara uygun değişikliklere daha hızlı yanıt vermesini sağlar.
 • Daha yüksek iş tatmini : Uçtan uca testlerle beraber, tekrar eden görevlerin ortadan kaldırılmasıyla, test uzmanları otomasyon süreci içermeyen testlere nazaran daha yüksek iş tatmini yaşayabilirler.
 • Maliyet verimliliği : Kaynaklar optimize edildiğinde maliyetler düşürülebilir.

Supreme Test

Supreme Test'in sağladığı uçtan uca test otomasyonu modülü, ekibinizi manuel yapılan testlerin tekrarlayan yapısından kurtararak hızlandırmanın mükemmel bir yoludur. Aynı test senaryolarının üzerinden tekrar tekrar geçmek için vakit kaybetmek yerine bu adımları otomatikleştirmek, projenin kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek başka işlere zaman ayırmanızı da mümkün kılar. Ekibinize sağlanan bu ekstra zaman, uygulamanızın kalitesine pozitif bir değer katacaktır.

Sonuç olarak uçtan uca test, ekibinizin geliştirdiği uygulamayı gerçek dünya kullanıcılarını tam olarak simüle eden bir ortamda test etme özelliği ile beraber ürününüzü tamamlama sürecine çok büyük bir destek sağlar.