Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Test Otomasyonunun Sürümlerin Hızına Etkisi

Testler, her yazılım geliştirme sürecinin ayrılmaz bir parçası, her yazılım geliştiricinin ihtiyacıdır. Çünkü testler, kullanıcılara sunulmadan önce ürününüzün kalitesini denetlemenin ve garantilemenin yoludur.

Eğer yaptığınız testler otomasyonun gücünü kullanırsa geliştirici olarak ürününüzü kullanıcılara çok daha hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Bu, rekabetin oldukça yoğun olduğu yazılım dünyasında tercih edilen bir ürün yaratmak için sahip olunması gereken özelliklerden biridir. Test otomasyonları, yazılım geliştirme süreçlerine hız kazandırması ve kaynak tasarrufu sağlamasıyla, geliştiriciler için çok önemli bir yerdedir.

Manuel Test Zorlukları

Sürümlerinizi kullanıcılara sunmadan önce ürününüzün kalitesini test etmeniz önemlidir. Yeni sürümleri test etmenin yollarından biri de manuel test yöntemleridir ancak bu test yöntemleri beraberinde birçok zorluk getirir. Örneğin;

 • Geliştiriciler olarak kullanıcılar için ürününüze sürekli olarak yeni sürümler sağlamanız ve aynı zamanda sağladığınız yeni sürümlerin kalitesini test etmeniz gerekir. Böyle bir durumda test süreçlerinizi manuel olarak gerçekleştirmek yeni sürümü kullanıcılara sunma süresini uzatır.
 • Manuel test süreçlerinin büyük kısmı insanlar tarafından gerçekleştirildiği için bir süre sonra bu testler kendini tekrar etmeye başlar. Bu hem test süreçlerinin uzamasına hem de tekrarlayan süreçlerle beraber insan hatalarının ortaya çıkma olasılığının artmasına yol açar.
 • Uzun zaman alan manuel test süreçleri, olası hataların hızlı bir şekilde tespit edilmesine olanak vermez. Bu sebeple karşılaşılan hataların erkenden çözülmesi de zordur.
 • Manuel test süreçlerinin gerçekleştirilmesi zahmetli iştir. Bu nedenle bu tarz test süreçleri için çok sayıda test mühendisi gerekir. Test süreçlerinizi otomatikleştirmeniz bu zorluğun üstesinden gelmenizi sağlar.

Test Otomasyon Aracı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Manuel test yöntemlerinin zorluklarını ortadan kaldırabilecek özelliklere sahip test otomasyon araçları ürününüzün yeni sürümlerini kullanıcılara sunmakta sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

 • Test otomasyonları, insan müdahalesini minimuma indiren ya da tamamen ortadan kaldıran test faaliyetleridir. Böylece test sürecinize hız ve verimlilik kazandırır.
 • Test otomasyonu ile beraber hızlı test süreçleri sonucunda ürününüz kullanıcılara daha hızlı bir şekilde sunulur. Böylece sonraki sürüm için de hızlı bir şekilde geri bildirim toplama şansınız olur.
 • Test otomasyonunun sağladığı hızlı test süreçleri sayesinde daha fazla test gerçekleştirerek ürününüzün kalitesini kısa zamanda birçok yolla test edebilirsiniz.

Supreme Test'le Sürümlerinizi Son Kullanıcılarınıza Daha Hızlı Ulaştırın

Supreme Test uçtan uca test modülü, manuel test yöntemlerinin zorluklarına çözümler sunar, manuel gerçekleştirilmesi zorunlu olan testlerle birbirlerini tamamlar ve süreci sizin için en akıcı ve verimli hale getirir. Kısaca Supreme Test'i manuel gerçekleştirmek istediğiniz testlerle bir arada kullanarak ürününüzün sürümlerini kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Supreme Test'in bu sürece katkılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Supreme Test, sunduğu uçtan uca test otomasyonu özelliğiyle ekibinizi manuel yapılan testlerin tekrarlayan yapısından kurtarır ve sürümlerinizi kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırmanıza yardımcı olur.
 • Supreme Test'in uçtan uca test modülü sayesinde geliştirdiğiniz uygulamanın hatalarını gerçek kullanıcılara ulaşmadan keşfedebilir, otomasyonun sağladığı hızlı test süreçleriyle erkenden ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Supreme Test sunduğu kullanıcı dostu arayüz sayesinde çeşitli yetenek seviyelerindeki test mühendisleri için sürükle-bırak metoduyla testlerin yapılmasını mümkün kılar.
 • Supreme Test uçtan uca test modülü, ürününüzün gerçek kullanıcı hareketlerine benzer şekilde simüle edilmesini sağlar.
 • Supreme Test'in uçtan uca test modülüyle gerçek kullanıcı hareketlerinin simüle edilmesi kullanıcılardan geri bildirim almayı beklemeden, ürününüzdeki hataları fark etmenizi sağlar. Bu da yeni sürümleri kullanıcılara daha kaliteli ve hızlı bir şekilde ulaştırmanıza yardım eder.

Sonuç

Test otomasyonu, otomatikleştirilmesi mümkün olan manuel testlerin yerine ve manuel gerçekleştirilmesi zorunlu olan testlerle bir arada kullanıldığında test süreçlerinizde zaman ve kaynak tasarrufu elde etmenizi sağlar. Bu da test süreçlerinizin kısa sürede, yüksek kaliteyle ve düşük bütçelerle tamamlanabilmesi anlamına gelir. Böyleve ürünün ve sürümlerin ortaya çıkışı hem şirketiniz için daha verimli ve kazançlı hale gelir hem de sürümlerinizin hızı artacağı için kullanıcılara ulaştırma süreniz kısalır.