Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Test Otomasyonuna Başlamadan Önce Hatırlamanız Gerekenler

Geliştirilen ürünlerin test edilmesi, başarılı bir ürün ortaya çıkarabilmek için detaylı ve titiz bir şekilde yapılması gereken oldukça önemli bir süreçtir. Bu sürecin, üründeki birçok hatayı tespit etmesi ve tespit edilen hata üzerine detaylı bir rapor sunması gerekir. Ancak bunu başarılı bir şekilde yapmak oldukça fazla zaman ve iş gücü gerektiren bir süreçtir. Bu sebeple birçok firma, kalite kontrol sürecini hızlandırabilmek için farklı metotlar ve teknikler kullanır.

Statista'ya göre, 2019 yılında uygulama geliştirme ekiplerinin %40 dan fazlası test otomasyonunu manuel testten daha çok kullandığını belirtmiş. (*)

Bu tekniklerden biri olan test otomasyonu, birçok avantaja sahip olmasının yanında uygulamanın daha stabil olmasını da garantiler. Ancak test otomasyonuna başlamadan önce dikkate alınması gereken temel faktörler vardır. Bu faktörler, eski test sisteminizden, test otomasyona geçişi daha sıkıntısız bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi test otomasyonunun ne olduğuna ve test otomasyonuna başlamadan önce bilinmesi ve dikkate alınması gereken temel konuların ne olduğuna daha yakından bakalım.

Test Otomasyonu Nedir?

Test otomasyonu, geliştiricilerin kalite kontrol testlerini daha hızlı bir şekilde yapmasını sağlayan ve yapay zekadan destek alan test geliştirme ve uygulama yöntemidir. Manuel testlerin aksine çok sayıda testi daha hızlı, stabil ve verimli bir şekilde gerçekleştirebildiği için daha az hataya sahip olan uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırır. Test otomasyonunda doğru bir şekilde hazırlanan test senaryosu birçok kez kullanılabileceği için kısa sürede daha düşük maliyetli uygulamalar geliştirilebilir. Yani test otomasyonunda bir test, birçok kez koşulabileceği için her güncellemede sıfırdan test senaryosu oluşturmak gerekmez.

Test otomasyonu kurulum maliyeti dışında oldukça düşük bakım maliyetine sahip olduğu için toplam maliyeti düşürür. Ayrıca geliştirilen yazılımların sık sık test edilmesine imkan sağladığı için kalite kontrol ekibi daha fazla analiz raporu hazırlayabilir. Bu sayede de hedef kitleye en uygun olan ürün, piyasaya hızlı ve başarılı bir şekilde sürülebilir.

Özetle test otomasyonu sayesinde uygulama geliştirmenin hem süresi hem de maliyeti azalır.

Test Otomasyonuna Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

1. Proje planı yapmak çok önemli

Test otomasyonuna başlamadan önce geliştirme sürecinize dair detaylı bir plan yapmak oldukça önemlidir. Test otomasyonu her şeyin tamamen otomatik olarak yapılacağı anlamına gelmez. Test otomasyonunda hangi aşamaların otomasyon sürecine dahil edileceğini, hangi aşamaların manuel olarak yapılacağını ya da hangi testlerin kullanılacağını henüz geliştirme süreci başlamadan planlamak, hem ekstra maliyeti düşürür hem de hata oranını azaltır.

2. Uygulamanızı kaç kişinin kullanacağını tahmin etmeniz gerekir

Uygulamanızın hedef kitlesinin büyüklüğünü önceden tespit etmek oldukça önemlidir. Uygulamanızı kullanacak olan ortalama kişi sayısını önceden tespit ederseniz hazırlanacak olan test senaryosunu da bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. Örneğin uygulamalardaki bazı hatalar ancak belirli sayıda kişinin aynı anda kullanılması esnasında ortaya çıkabilir. Bu tarz hataları önceden tespit etmek için uygulamanızı aynı anda çok sayıda kişinin kullandığı test senaryolarını kullanabilirsiniz. Bu senaryo tiplerini önceden belirlemek, test otomasyonunu kurma ve kullanma sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

3. Doğru kaynaklara ve kişilere erişmek çok önemli

Test otomasyonunun kendine ait geliştiricileri ve ekipleri vardır. Yani manuel test konusunda uzmanlaşmış bir kişinin, test otomasyonu için senaryo geliştirmesi oldukça zordur. Ayrıca bu kişi tarafından oluşturulan senaryolar, tam verimle çalışmayıp tüm hataları yakalamanızı engelleyebilir. Bu sebeple test otomasyonuna başlamadan önce bu konuda deneyimli kişileri ekibinize katmak oldukça önemlidir.

Bunların yanı sıra test otomasyonu, doğru kaynaklara sahip olduğunda çok daha verimli ve stabil bir şekilde çalışır. Bu sebeple uygulamanızla ilgili doğru bilgileri kaynak olarak test otomasyonuna aktarmak hem uygulamanızdaki hataların daha kolay saptanmasını hem de daha stabil bir uygulama geliştirmenizi sağlayacaktır.

4. Proje başlamadan bütçe hesaplaması yapılmalı

Test otomasyonuna başlamadan önce bütçe hesaplamasının yapılması, uygulama geliştirme sürecinde hangi faza ne kadar miktarda bütçe ayrılacağını belirlemek için oldukça önemlidir. Bu hesaplama sırasında test otomasyonu için ayrılacak bütçe de belirlenebilir ve bu sayede test otomasyonu süreci kesintiye uğramadan sorunsuz bir şekilde devam edebilir.

5. Kullanılan testin gereksinimleri ve yapabilecekleri iyice anlaşılmalı

Bir test senaryosunu otomatize etmeden önce, testin nerelerde ne kadar ve ne amaçla kullanılacağı iyice anlaşılmadır. Bu sayede testin yürütülmesi için ne gibi kaynaklara ihtiyaç duyulduğu ve test bakımı için ne kadar bütçe ayrılması gerektiği kolay bir şekilde tespit edilebilir. Ayrıca test otomasyonuna entegre edilen testin, nerelerde kullanılacağının tespit edilmesi kalite kontrol süreçlerinin daha hızlı ve hatasız ilerlemesini sağlar. Özetle kullanılacak olan testin yapabileceklerini iyi bir şekilde anlamak test otomasyonu sürecinin çok daha başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır.

Supreme Test ile Test Otomasyonuna Rahat Bir Başlangıç Yapın

Huawei Türkiye Ar-Ge tarafından geliştirilen Supreme Test, test otomasyonu teknolojisinin kolayca kullanılabilmesi için birçok özelliği kullanıcılarına sunuyor. Sahip olduğu kullanımı kolay arayüzü, 10.000'i aşan test senaryosu kütüphanesi ve bünyesinde bulundurduğu birçok farklı test türü sayesinde, kullanıcıların geliştirdikleri uygulamalarına en uygun test otomasyonunu hazırlamasını sağlıyor. Bu sayede test otomasyonunu ilk kez kullanan ekipler bile ekstra maliyet çıkarmadan başarılı ve hızlı test otomasyonları hazırlayarak, uygulamalarını daha hatasız ve stabil bir hale getirebiliyorlar.

Özetle, Supreme Test sayesinde şirketler test otomasyonunu kolay ve güvenli bir şekilde uygulama geliştirme süreçlerine entegre edip daha başarılı uygulamalar geliştirebiliyorlar.

(*)https://www.statista.com/statistics/1033498/worldwide-automation-levels-within-it-environment/