Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Test Otomasyonunda Kaydet ve Oynat Özelliğinin Faydaları

Geliştirilen uygulamaların hatasız bir şekilde piyasaya sürülebilmesi için ciddi kalite kontrol testlerinden geçmesi gerekir. Bu testler uygulamanın kendi içinde ve çevresiyle sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol ederek düzeltilmesi gereken hataların belirlenmesini sağlar. Ancak bu testlerin yapılması zaman alan süren ve ciddi bir iş gücü gerektiren süreçlerdir. Bu sebeple birçok şirket hem geliştirdikleri testleri tekrar kullanabilmek hem de daha hızlı bir şekilde kalite kontrol testlerini gerçekleştirebilmek için yapay zekâ teknolojisinin de desteği ile test otomasyonu platformlarını geliştirmiştir.

Bu platformlar geliştirilen uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde test edilmesini mümkün kıldığı için test otomasyonu kullanılarak geliştirilen uygulamalar günümüzün değişen ve gelişen teknolojik dünyasına daha rahat bir şekilde ayak uyduruyor. Ancak bir test otomasyonu sistemini sıfırdan kurmak oldukça maliyetlidir ayrıca bu sistemler yüksek düzeyde kod bilgisine sahip kişiler tarafından kurulabilir. Bu sebeple birçok geliştirme ekibi farklı ve daha kolay test otomasyon teknikleri kullanmaya yönelmiştir.

Şimdi bu test otomasyonu tekniklerden biri olan "kaydet ve oynat" özelliğine daha yakından bakalım.

Test Otomasyonunda Kaydet ve Oynat Aracı Nedir?

Test otomasyonunda kaydet ve oynat özelliği, geliştiricilerin elle kod yazmadan test otomasyonu geliştirmesini mümkün kılan bir test senaryosu geliştirme tekniğidir. Bu özellik uygulamayı tst etmek için yapılan hareketlerin tek tek veri tabanına kaydedilmesi ve uygulama test edileceği zaman tekrar oynatılmasına dayanır. Her hareket ayrı ayrı kaydedildiği için düzenlenmesi ve uygulamanın yeni sürümlerine uyarlanması oldukça kolaydır. Ayrıca Huawei tarafından geliştirilen Supreme Test gibi platformlar sayesinde bu özellik daha kolay bir şekilde kullanılabilir bir hale gelmiştir. Sunduğu yapay zekâ desteği sayesinde küçük web sitesi testlerinden büyük mobil uygulama verimlilik testlerine kadar birçok farklı durum için test otomasyonu geliştirebilirsiniz. Kısacası, "kaydet ve oynat" geliştiricilerin elle kod yazmadan hızlı güvenli ve pratik bir şekilde test otomasyonu geliştirmesini mümkün kılan bir test otomasyonu aracıdır.

Şimdi bu özelliğin avantajlarını daha yakından inceleyelim.

Kaydet ve Oynat Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

1. Kolay düzenleme ve ekleme yapabilmek

Kaydet ve oynat özelliğinde her bir hareket ayrı bloklar halinde kaydedildiği için istenmeyen kısmı çıkarmak ve yerine yenisini eklemek oldukça kolaydır. Bu sayede geliştiriciler uygulamanın her bir yeni sürümü için yeni bir test senaryosu geliştirmek yerine eski test senaryosuna kolayca ekleme ve çıkarma yaparak güncel test senaryoları geliştirebilirler. Bu özellik elle kod yazmayı gerektirmediği için oldukça az kod bilgisine sahip kişiler bile yeni test senaryoları oluşturabilir ve bu sayede geliştirme süreci daha hızlı hale gelir.

2. Çoklu test yürütebilme desteği

Kaydet ve oynat özelliğinde test otomasyonları tarayıcı üzerinden koşulabileceği için birçok farklı test aynı anda gerçekleştirebilir. Bu sayede uygulamanın farklı özellikleri aynı anda test edilebilir. Ayrıca kaydet ve oynat özelliği paralel test gerçekleştirmeyi de mümkün kıldığı için aynı test birden fazla kez koşulabilir ve bu sayede uygulamanın hangi noktalarında hata olduğu rahat bir şekilde tespit edilebilir. Kısacası, kaydet ve oynat özelliğinin çoklu test yürütme desteği sayesinde daha hatasız uygulamalar geliştirilebilir.

3. Toplam maliyeti azaltması

Kaydet ve oynat özelliğinin kurulum masrafı diğer otomasyon testlerine kıyasla oldukça düşük olduğu için uygulama geliştirme maliyetinin toplamını ciddi bir şekilde azaltır. Ayrıca bu özellik sayesinde testler birden fazla kez kullanılabildiği ve düzenlenebildiği içine test bakım masrafları da azalacaktır. Bu sayede de uygulamanızın kalite kontrolü için ayırdığınız bütçe düşecek ama uygulamanız daha hatasız bir hale gelecektir.

4. Geliştirme sürecini kısaltması

Kaydet ve oynat özelliği çoklu test koşumunu desteklediği için geliştirme sürecini ciddi bir şekilde kısaltır. Ayrıca her test sonrasında sunduğu kapsamlı raporlar sayesinde uygulamadaki hatalar kolay bir şekilde tespit edilip düzeltilebilir. Yani uygulamadaki hataları tespit etmek ve düzeltmek için gereken süre ve insan gücü azalacağı için hem uygulamanın geliştirilme süreci hem de maliyeti azalır.

5. Başlangıç seviyesindeki geliştiriciler için kullanılabilir olması

Test otomasyonu ileri düzeyde kod bilgisine ve deneyime sahip kişiler tarafından kurulup hazırlanabilir. Ancak kaydet ve oynat özelliği önceden hazırlanmış bir sistem olduğu için neredeyse hiç kod bilgisine ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir. Bu sayede test ekipleri için daha az deneyime sahip kişiler işe alınabilir ve kolay bir şekilde başarılı test senaryoları geliştirilip uygulanabilir. Kısacası kaydet ve oynat özelliğini başlangıç seviyesindeki geliştiriciler rahat bir şekilde kullanabildiği için az kod bilgisine sahip kişilerden kurulan bir test ekibi bile oldukça başarılı test senaryoları oluşturabilir.

6. Kapsamlı test senaryosu geliştirebilme imkânı

Son olarak bu özellik küçük web sitesi testlerinden karmaşık mobil uygulamaların kalite kontrol testlerine kadar birçok farklı uygulama için kullanılabildiği için geliştirme ekiplerinin her alanda kullanabileceği oldukça kolay ve pratik bir araçtır.

Supreme Test Sayesinde Kolayca Test Senaryosu Geliştirin

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test'in sahip olduğu kaydet ve oynat özelliği, yapay zekâ destekli olduğu için birçok rakibine göre daha detaylı ve tutarlı test senaryosu hazırlamayı mümkün kılar. Ayrıca kolay arayüzü ve "sürükle bırak" özelliği sayesinde önceden kaydedilen testlerin düzenlemesini kolaylaştırır. Bunlara ek olarak yıllardır biriktirdiği deneyimi ve kullanıcı dostu platformuyla geliştiricilerin kolay bir şekilde test otomasyonundan faydalanmaları için ihtiyaç duydukları bütün araçları sunar. Kısacası Supreme Test sayesinde test süreçlerinizi otomasyonun gücüyle kolayca daha verimli hale getirebilirsiniz.