Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Test Otomasyon Aracı Kullanmanın Avantajları

Test otomasyon aracı ifadesini daha önce duymuş muydunuz? Uçtan uca test otomasyon kabiliyeti sunan Supreme Test'in Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından neden geliştirildiğini, hangi alanlarda kullanıldığını, ne tür avantajlar sağladığını ve Supreme Test'in test süreçlerinize katacakları hakkında bilmeniz gereken her şeyi birlikte inceleyelim.

Test Otomasyon Aracı Nedir?

Test otomasyon aracı, yazılımların test edilme aşamasında, daha öncesinde tahmin edilmiş sonuçlar ile yazılımın çalıştırılması ve kullanılmasıyla oluşan gerçek sonuçları karşılaştırma amaçlı kullanılan bir araçtır. Ayrıca test otomasyon araçları, yazılımların test esnasında koşulmasını kontrol etmek amaçlı da kullanılır. Manuel testin zorluklarına çözüm olarak ortaya çıkan test otomasyonu, süreklilik ve hız açısından oldukça kritik bir öneme sahiptir. Teknoloji ve yazılım sektöründeki birçok alanda kullanılan test otomasyonu, manuel test ile birlikte kullanılır, birbirlerinin alternatifi değil tamamlayıcısıdırlar.

Supreme Test Otomasyon Aracının Avantajları

Supreme Test'in yazılım ekibinize sağlayacağı avantajlar, manuel testlerle çok zor şartlarda gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilmesi mümkün olmayan noktalarda daha net bir şekilde ortaya çıkar. Bu açıdan manuel testlere daha yakından bakmak gerekirse;

 • Manuel test esnasında izole sistemler, bağlantılı operasyonları zorlaştırır ve verimlilik artışını yavaşlatır.
 • Manuel testlerin kapsamları otomasyon testlerine göre sınırlı kalır.
 • Manuel testlerin sürdürülebilirliği ve yeniden kullanılabilirliği test otomasyonlarına göre oldukça düşüktür.
 • Manuel test kullanılan büyük sistemlerde onay ve test süreçleri uzun zaman alır ve testin yapılışı zordur.

Test otomasyonu kullanmak ise tüm bu verimlilik, sürdürülebilirlik ve zaman kaybı sorunlarına çözüm getirmesiyle her bakımdan avantajlıdır.

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test, test öğelerinin yeniden kullanılabilirliğini geliştirmek, büyük çaplı testlerin yapılmasını mümkün kılmak gibi kolaylıklar da sağlar. Supreme Test kalitesi dahilinde geliştirilen test otomasyonu, piyasaya yeni çıkmakta olan ürün ve servislerin pazara sunumunu hızlandırır. Ayrıca bu ürün ve servislerin sıfıra yakın hatayla pazara ulaşmasını sağlar. Tüm hizmet sistemlerini entegre eder ve test araçlarının silolarını kırar. Son olarak Supreme Test, test otomasyon aracı protokollerini toplu sunan bir test otomasyon portalıdır. Bu ise verimli bir test senaryosu geliştirme olanağı sağlar.

Özetle, SupremeTest'in sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz;

 • Bağlantı yönetimi
 • Yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir senaryo şablonları
 • Hızlı test senaryosu yaratma
 • Zengin protokol çeşitliliği
 • Veriye dayalı test (DDT) koşumu
 • Zamanlanabilir görevler
 • Koşum ve test raporlama

Ayrıca Supreme Test kullanıcılara fonksiyonel testler, Smoke-Sanity-Happy gibi kritik testler, RESTful Web Servis, DB Servis gibi entegrasyon testleri ve regresyon testleri yapma imkânı da sunmaktadır.

Supreme Test Otomasyon Aracının Özellikleri

Tüm fonksiyonel testlerinizi tek bir platformdan yürütmenin kolaylığıyla yazılım süreçlerine verimlilik katan Supreme Test, geniş protokol desteğiyle en karmaşık test otomasyon ihtiyaçlarına bile uygun çözümler sunar. Test senaryosu üretimindeki verimliliği de artıran bu test otomasyonunun belli başlı özelliklerini şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

Uçtan Uca Test Otomasyon: Çoklu protokol desteği ve görselleştirilmiş test senaryoları oluşturma imkânı sağlar. Plug-in manager sayesinde protokol adaptasyonunu kolaylaştırır.

Agile Test Süreçleri Yönetimi: Test koşma geçmişi ve takım performansı ölçümünü mümkün kılar. Ortak koşulacak testler için test senaryosu havuzu oluşturmaya olanak sağlar. Şablon mantığıyla hızlı test senaryosu oluşturabilmek mümkündür. Tekrarlı test senaryolarını mümkün kılar. Başarısız test senaryolarında bildirim alma şansı oluşturur. Zamanlanmış görevlerin dijital ortamdaki sonuç raporlarını oluşturmanıza olanak sağlar.

Düzenlenebilir Esnek Sistem: Javascript desteğine sahiptir. Karmaşık test otomasyon problemlerini çözmek için programlama gücünden faydalanmayı mümkün kılar. Multi node & multi workspace desteği, kolay ortam değiştirme olanağı sağlar.

Neden Test Otomasyon Aracı Kullanılmalı?

Test otomasyon aracı kullanımının manuel testler karşısındaki avantajlarının yanı sıra Supreme Test özelinde de birçok avantajı vardır. Supreme Test'le test otomasyonlarınız çok daha basit, hızlı ve esnek bir şekilde gerçekleşir. Böylece hem zamandan tasarruf eder hem de testlerinizin kapsamını genişletebilirsiniz. Supreme Test kullanmanın sağladığı faydalar elbette bunlarla sınırlı değil.

 • Hız: Supreme Test'le birlikte test senaryolarınızı sürükle bırak yöntemiyle çok hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.
 • Otomasyon: Supreme Test'in bir diğer avantajı otomasyon sistemidir. Bu özellikle test senaryolarınızı zamanlayarak oluşturabilirsiniz.
 • Kapsam : Supreme Test'in kapsamlı platformu sayesinde tüm fonksiyonel testlerinizi tek bir panelden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Doğruluk : Supreme Test, yeni servislerinizi en az hatayla daha hızlı sürede kullanıma açabilmenizi sağlar, yazılım kalitenizi maksimum seviyeye yükseltir.
 • Rapor : Supreme Test'in detaylı test sonucu sayesinde yazılımınızın kalitesini artırabilirsiniz.
 • Canlı Destek : Supreme Test, test otomasyon süreçleriniz boyunca canlı desteğe erişim imkânına sahip olmanızı sağlar.

Supreme Test farkı sayesinde otomasyon testleriniz uçtan uca test kabiliyeti kalitesiyle gerçekleşir. Test senaryosu üretme ve bu senaryoları versiyonlama gibi yetkinliklere sahip olursunuz. Sürükle ve bırak metodu sayesinde test senaryolarınızı oldukça kolay bir şekilde oluşturabilir ve isteğe bağlı olarak yeni protokoller ekleyebilirsiniz. Test senaryolarınızı çoklu olabilecek şekilde toplu olarak çalıştırabilir, zamanlanmış olarak kurgulayabilirsiniz.

Supreme Test, testlerinizi doğrulamak için Javascript destekli yetkiye sahip olmanızı sağlar. Supreme Test kalitesine web üzerinden de erişebilirsiniz.