Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Supreme Test ile Desteklenen Protokoller

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü hızı, test otomasyonu sistemleri alanında da kendini gösteriyor ve bunu bir sorun olmaktan çıkarıyor. Zira günümüzde zor bir sorunla karşılaşmanızla, sorununuza çözüm sunacak bir yeniliğin size sunulması arasındaki süre giderek kısalıyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge ile Geliştirme Süreçleri

Huawei Türkiye Ar-Ge çalışmaları hayatımızı her an daha da kolaylaştırmak için devamlı ve önemli adımlar atmak konusunda kararlı. Çeşitli test mekanizmalarını tek bir çatı altında toplamak günümüz test süreçlerinin en büyük ihtiyaçları arasında yer alıyor. Huawei Türkiye Ar-Ge için yazılım süreçlerini destekleyici heyecan verici ürünler geliştirmek ve sektörde karşılaşılan zorluklara nokta atışı çözümler üretmek yakından ilgili sektörler için bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Supreme Test de bu alışkanlığı sürdürecek özellikleriyle karşımıza çıkıyor.

Eğer daha önceden Huawei Türkiye Ar-Ge geliştirici ürünlerine alışkın bir kullanıcı iseniz, Supreme Test'in de birçok protokolü bir arada bulundurduğunu tahmin etmek sizin için hiç zor olmayacaktır. Huawei Türkiye Ar-Ge ürünlerini ön plana çıkaran en büyük artılardan biri olan entegrasyon süreçlerinin kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor oluşu, test süreçlerine gelindiğinde de işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Supreme Test de aynı çözüm odaklı anlayışın ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Tüm fonksiyonel testlerinizi tek bir platformda toplayan Supreme Test, desteklediği geniş protokol yelpazesi ile geçmişte yaşadığınız zorlu test süreçlerini ardınızda bırakmak için iyi bir fırsat sunuyor.

Supreme Test ve Geniş Destek Yelpazesi

Supreme Test'in en önemli özelliği, birbirinden farklı protokolleri eklenti tabanlı sistemi sayesinde kolayca sisteme dahil etmenizi sağlayan bir test otomasyon platformu niteliğine sahip olmasıdır. Bu durum çevik test süreçleri için de vazgeçilmez bir özellik. Bu sürece uygun bir yapı için günümüzün koşul olarak sunduğu niteliklere sahip uygulamalar, manuel müdahaleden uzak, otomasyon mantığını benimsemiş yapılar ve test protokollerini bir arada sunan geniş yelpazeli test araçlarını içeren uygulamalardır. Geliştirilmiş yeni test süreçleri sayesinde, yeni servisleri pazara sunarken sorun yaşanma olasılığı en aza indirilmiş olur.

Bugün özellikle büyük ölçekli bir ürün geliştirilmek istendiğinde test süreçleri için en büyük sorunlardan birisi de uçtan uca kapsayıcı bir sürecin yaratılamıyor oluşudur. Farklı yapıları kapsayan test senaryoları oluşturma imkân sunan Supreme Test'in, süreçlerin odak noktaları üzerinden hangi protokol ve entegrasyonları desteklediğini birlikte inceleyelim.

API Testleri

API (Application Programming Interface) denilen yapı, programlar ya da servisler arası iletişimi tanımlayan arayüz olarak özetlenebilir. Alışılagelmiş arayüzlerden farklı olarak bu terim, bir ürün geliştirirken veya onu bir başka sisteme entegre ederken kullanılan tanım ve protokol dizinini ifade eder. Bu yapı için uygulanan API testleri, yapılan herhangi bir kod temelli değişikliğin kod parçaları arasındaki iletişim düzenini ve bu parçaların uygulama ile iletişim kurulan ortamı değiştirip değiştirmediğini anlamak için yapılan testlerdir.. Bu konu açıldığında geliştiricilerin de aklına gelecek ilk iki kelime olan REST (Representational State Transfer) ve SOAP (Simple Object Access Protocol), Supreme Test ile entegrasyonunu kolayca sağlayabileceğiniz protokoller olarak sizlere sunulmaktadır. REST temelde client-server arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı amaçlayan bir servis yapısıyken, SOAP ise web servisi oluşturma amaçlı kullanılan bir protokoldür. İki yapı da Supreme Test çatısı altında gerek mimari gerekse yaklaşım olarak, ihtiyacınız olduğunda Supreme Test ile uyumlu bir şekilde test süreçlerinde entegre edebileceğiniz bir konumdadır.

Arayüz Testleri

Geliştirilmiş çoğu yazılımın aynı zamanda kullanıcı ile etkileşim amaçlı bir arayüzü vardır. Yazılan kodlar, bu arayüzde bulunan butonların veya akla gelebilecek her türlü görsel yapının özelliklerinden sorumludur. Konum ve fonksiyonu bu özelliklere örnek gösterebiliriz. Bu tür özelliklerin doğrulamasını yapan; bir diğer ifadeyle "istenen nedir-görünen nedir" sorularının cevaplarının birbiriyle örtüşüp örtüşmediğini kontrol eden testler, arayüz testleridir. Arayüz testi denildiğinde test otomasyon kütüphanesi olarak adlandırılan Selenium yapısı, Supreme Test sayesinde test sürecine dahil edebileceğiniz bir diğer entegrasyondur.

Veritabanı Testleri

Yazılım test süreçlerinde verinin doğru ve tutarlı bir şekilde işlendiğinin doğrulanması çok önemli bir yere sahiptir. Hatalı olarak kaydedilen ve işlem gören veriler ticari olarak kar kaybına neden olabildiği gibi son kullanıcılar üzerinde de memnuniyet kaybına yol açabilmektedir. Supreme Test bu gereksinime karşılık olarak uyumluluk ve entegrasyon açısından yüksek performans gösteren bir yapıyı kullanıcılara sunuyor. SQL denildiğinde akıllara ilk gelen veri tabanlarından olan Oracle, MySQL ve postgreSQL, bu süreçle tamamen uyumludur.

Mobil Testleri

Günümüzde "mobil" denildiğinde birçok farklı platformun varlığı, hemen hemen herkesin bilgisi dahilinde olan bir durum. Bu platformlar sadece görsel olarak farklı olmakla kalmayıp aynı zamanda birçok farklı işlevsel değişimi de barındırır. Çeşitli platformlarda aynı anda hizmet vermek isteyen web ve uygulama temelli yapılar, bu değişimlere uyum sağlamak için mobil test süreçlerine büyük önem verir ve bu süreçte farklı ortamlara uyumu test ederler. Supreme Test, bu tür test otomasyon ihtiyaçlarına çözüm sunmak amacıyla, mobil tabanlı ürünler için Appium ile entegre bir şekilde sunulmuş durumda.

Uçtan uca test otomasyonu hizmeti sunan Supreme Test, kullanım kolaylığıyla test süreçlerinin yükünü hafifletir. Tüm testlerinizi tek bir platform üzerinden yürütebilmenin kazandıracağı zaman ve verimlilikle yazılım geliştiricilerin iş yükünü azaltır. Geniş protokol desteğiyle en karmaşık test otomasyonu ihtiyaçlarına kullanıcı dostu arayüzü ve Supreme Test ekibini sürekli desteği ile çözüm sunar. Günün sonunda ise ekibinizin; dolayısıyla yazılımlarınızın performansına büyük bir katkı sağlar.