Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Programlama Bilginiz Olmadan Testlerinizi Nasıl Otomatikleştirebilirsiniz

Geliştirilen programların ne kadar verimli, hızlı ve entegre çalıştığını kontrol edebilmek için birçok şirket bu parametreleri kontrol edebilecek ekipler kuruyor. Bu ekipler eskiden temel olarak manuel teste dayanan sistemler kullanarak uygulamanın her bir parçasını tek tek kontrol ediyordu. Ancak şirketler günümüzün hızla değişen teknoloji dünyasına ayak uydurabilmek için test otomasyonu adı verilen daha hızlı ve güçlü bir kalite kontrol tekniği kullanmaya başladı.

Test otomasyonu, manuel birçok testi kolaylaştırsa da ekiplerinizin bu sisteme adapte olması ve yazılım geliştirme süreçlerinizde kullanılmaya başlanması zaman alan, maliyetli ve yüksek düzeyde kod bilgisi gerektiren bir süreçtir. Bu sebeple artık teknoloji firmaları, kalite kontrol testlerinde kodsuz test otomasyonu adını verdiğimiz ve az kod bilgisine sahip çalışanları da test süreçlerine dahil edebilen bir yöntemi tercih ediyorlar.

Şimdi kısaca test otomasyonun ne olduğuna ve ileri düzeyde programlama bilginiz olmadan testlerinizi nasıl otomatikleştirebileceğinize bakalım.

Test Otomasyonu Nedir?

Test otomasyonu, geliştiricilerin kalite kontrol testlerini hızlı bir şekilde yapmasını sağlayan ve yapay zekadan destek alan bir test geliştirme ve uygulama yöntemidir. Bu teknoloji, manuel testlerin aksine çok sayıda testi hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiği için hem geliştirme sürecini hızlandırır hem de test maliyetlerini düşürür. Ayrıca bir test birden fazla kere koşulabileceği için her yeni güncellemede yeniden test oluşturulması gerekmez. Kısaca test otomasyonu sayesinde uygulama geliştirme süreçlerinin hem süresi kısalır hem de maliyeti azalır.

Az Program Bilgisiyle Nasıl Test Otomasyonu Geliştirilir?

Test otomasyonu sistemini sıfırdan hazırlamak ve kullanmak için firmalar oldukça yüksek kod bilgisine sahip kişilere ihtiyaç duyar. Ancak bu düzeydeki bilgiye sahip, deneyimli bir geliştirici bulmak hem zor hem de oldukça maliyetlidir. Bu sebeple birçok firma günümüzde, az kod bilgisine sahip kişilerin dahi kolayca kullanabileceği test otomasyonlarını kullanmaya ağırlık vermeye başladı.

Test otomasyon teknolojisini kullanmanın en büyük faydaları maliyetleri azaltırken, yazılım geliştirme süreçlerini hızlandırmasınız. Temel olarak kodsuz test otomasyonu, geliştiricilerin elle kod yazmasına gerek kalmadan, bir arayüz aracılığıyla test senaryoları oluşturulmasını ve yazılım ürünlerinin hızlı bir şekilde test edilmesini mümkün kılan bir teknolojidir. Kodsuz test otomasyonu gerçekleştirmek için kullanılan 4 temel teknik ise şu şekildedir.

1. Kaydet ve Tekrar Oynat

Geliştiricinin manuel test sırasında yaptığı işlemleri kaydetmesini mümkün kılan kaydet ve tekrar oynat yöntemi kodsuz test geliştirmede sıkça kullanılır. Bu teknikte kaydedilen aşamalar yeni güncellemelere rahatlıkla uygulanabildiği için geliştirici gerekli yerlere yeni kayıtlar ekleyerek ilerideki güncellemeleri de kolay bir şekilde kalite kontrol testinden geçirebilir. Kısacası "kaydet-oynat" yöntemi sayesinde temel düzeyde yazılım bilgisine sahip kişiler bile uygulamaları kapsamlı bir şekilde denetleyebilen test otomasyonları geliştirebilir.

2. Anahtar Kelime Temelli

Anahtar kelime temelli test otomasyonu yöntemi, belli anahtar kelimelerin kullanılarak uygulamanın kontrol edilmesine dayanır. Bu teknikte önceden oluşturulan ve belirli bir komutu yapmak üzere geliştirmiş anahtar kelimeler sayesinde geliştiriciler kolay bir şekilde uygulamanın kontrol etmek istedikleri kısmını test edebilirler .

3. Model Temelli

Model temelli test otomasyonu yöntemi, geliştiricilere önceden hazırlanmış bir arayüz sunar. Bu arayüzdeki taslak şablonlar ve komutlar sayesinde geliştiriciler "sürükle bırak" özelliğini kullanarak kolay bir şekilde test otomasyonu geliştirebilir.

4. Doğal Dil İşleme

Doğal dil işleme neredeyse hiç kod yazma deneyimi olmayan kişilerin bile rahatlıkla kullanabileceği bir test otomasyonu yöntemidir. Bu yöntem yapay zeka ve NLP sayesinde günlük dilde yazılan komutları koda dönüştürerek test otomasyonu hazırlanmasını sağlar. Özellikle az kod bilgisine sahip kişilerin rahat bir şekilde kullanabildiği bir teknik olduğu için kodsuz test otomasyonunda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Neden Kodsuz Test Otomasyonu Kullanmalısınız

Kodsuz test otomasyonu yöntemini uygulama geliştirme süreçlerine en baştan ekleyen ekipler daha hızlı bir şekilde test senaryoları hazırlayabilir. Ayrıca kodsuz test otomasyonunu daha çok kişi kullanabildiği için hem test senaryosu hazırlama süresi hem de maliyeti azalır. Kısacası kodsuz test otomasyonu daha çok kişinin kolay bir şekilde test senaryosu geliştirmesini sağladığı için daha başarılı, verimli ve müşteriye yönelik uygulamaların geliştirilmesini mümkün kılar.

Kodsuz test Otomasyonun Avantajları Nedir?

  1. Uygulama geliştirme sürecinin kısalmasını sağlar.
  2. Test bakım maliyetinin düşmesini sağlar.
  3. Daha verimli ve kapsamlı testler geliştirilmesini mümkün kılar.
  4. Projelerin Agile ve CI/CD ile uyumlu bir şekilde yürütülmesini kolaylaştırır.
  5. Test sonuçlarının daha detaylı ve kolay bir şekilde analiz edilmesini sağlar.
  6. Test hazırlama sürecine daha çok kişinin dahil olmasını mümkün kılarak daha hatasız ve müşteriye yönelik uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırır.

Supreme Test ile Kolayca Test Otomasyonu Nasıl Geliştirilir?

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test, uygulama geliştiricilerin test otomasyonundan kolayca faydalanabilmeleri için birçok özellik sunuyor. Yapay zekâ destekli kaydet ve tekrar oynat özelliği sayesinde yapılan manuel test aşamalarının veri tabanına kaydedilmesini ve tekrar kullanılmasını mümkün kılıyor. Ayrıca sahip olduğu kolay arayüzü ve "sürükle-bırak" özelliği sayesinde test senaryolarının hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlıyor. Kısacası Huawei, Supreme Test'in yapay zeka destekli platformu ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, deneyimli ya da deneyimsiz tüm yazılımcıları ve kod bilgisine sahip olmayan ekip üyelerini test süreçlerine dahil ediyor.