Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Kodsuz Test Otomasyonu Nedir?

Şirketler kullanıcılarına daha stabil ve güvenilir bir hizmet verebilmek için geliştirdikleri uygulamaları sık sık kalite kontrol testlerine tabi tutarlar. Bu testler uzun süre manuel olarak, yani yazılım geliştiriciler tarafından insan gücüyle yapıldı. Ancak geliştirilen yazılımları bu şekilde test etmek hem oldukça vakit alan hem de geliştirme sürecinin performansını düşüren bir yöntemdir. Bu sebeple günümüzde birçok şirket test otomasyonu teknolojini baskın bir şekilde kullanmaya ve kalite kontrol testlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye başlamıştır.

Ancak test otomasyonu ile sıfırdan bir test oluşturmak oldukça maliyetli ve yüksek düzeyde yazılım bilgisine sahip kişilere ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Bu sebeple birçok test otomasyonu geliştirme firması, hem daha çok kişiyi test otomasyonu sürecine dahil edebilmek hem de testin gerçekleştirilme süresini kısaltmak için "Kodsuz Test Otomasyonu" metodunu geliştirmiştir.

Şimdi kodsuz test otomasyonu teknolojinin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Kodsuz Test Otomasyonu Nedir?

Kodsuz test otomasyonu kullanıcının "elle" kod yazmadan test senaryosu geliştirmesini sağlayan bir test otomasyonu geliştirme yöntemidir. Geleneksel olarak kod yazmak yerine, görsel bir arayüz ile test senaryosu hazırlamayı mümkün kıldığı için az düzeyde kod bilgisine sahip kişilerin (citizen-developer) test otomasyonu geliştirme sürecine dahil olmasını kolaylaştırır. Kodsuz test otomasyonu yönteminde her ne kadar doğrudan kod yazma becerisi kullanılmasa da geliştiricinin temel olarak kod yazma bilgisine sahip olması geliştirme sürecinin daha rahat bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Kodsuz test otomasyonun günümüzde yaygın olarak kullanılmasının en büyük sebebi, test hazırlama ve uygulama sürecinde yaşanan aksaklıklardır. Cigniti'nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre test otomasyonu hazırlama girişimlerinin %64'ü yeterli bilgiye ve deneyime sahip olunmadığı için başarısızlıkla sonuçlanıyor (*). Bu yüzden de şirketler hem yaptıkları yatırımın boşa gitmemesi hem de daha çok kişiyi test otomasyonu geliştirme sürecine dahil edebilmek için kodsuz test otomasyonu teknolojisini daha sık bir şekilde kullanmaya başlamışlardır.

En Çok Kullanılan 4 Kodsuz Test Tekniği

  1. Kaydet ve Tekrar Oynat

Kaydet ve Tekrar Oynat özelliği aynı zamanda da "Record&Play" olarak bilinmektedir. Bu test otomasyonu geliştirme tekniği temel olarak manuel olarak yapılan testlerin kaydedilmesi ve sonradan tekrar oynatılarak kullanılmasına dayanır. Bu kaydedilen komut dosyaları saklanır ve uygulamada yapılan herhangi bir değişiklik sonrasında tekrar oynatılarak yapılan güncellemenin doğruluğunun test edilmesini sağlar. Bu yöntemde geliştirici doğrudan kod yazmaz, onun yerine Huawei tarafından geliştirilen Supreme Test gibi bir platform kullanarak test senaryosunu kolayca hazırlar.

  1. Anahtar Kelime Temelli

Bu test tekniği önceden hazırlanmış bazı anahtar kelimelere dayanır. Uygulamanın herhangi bir özelliğini kontrol etmek için yapılan bütün hareketler bir anahtar kelimeye kaydedilir ve bu şekilde uygulamada yapılan yeni değişikler bu anahtar kelimeler aracılığı ile kolayca test edilebilir. Mesela uygulamanın doğru bir şekilde açılıp belirli bir görevi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini test etmek için "uygulamayıbaşlat", "girdi_al", "özelliğiçalıştır" ve "uygulamayı_durdur" gibi anahtar kelimeler hazırlayarak uygulamanın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kolayca ve kod yazma becerisine ihtiyaç duymadan kontrol edebilirsiniz.

  1. Model Temelli

Model temelli kodsuz test otomasyonu geliştirme tekniği, önceden hazırlanmış bir model arayüzünün kullanılmasına dayanır. Bu model arayüzü birçok test aracını içinde barındırır ve geliştiricilerin "sürükle-bırak" özelliği kullanarak kolayca test senaryoları hazırlamasını mümkün kılar. Bu model temelli test otomasyonu geliştirme tekniği, hazır bir şablon üzerinden kullanıldığı için bir platforma ihtiyaç duyar. Bu platformlardan biri olan Supreme Test ise sunduğu geniş taslak senaryo kütüphanesi ve "sürükle bırak" özelliği sayesinde geliştiricilerin minimum kod bilgisi ile test senaryosu hazırlamasını mümkün kılar.

  1. Doğal Dil İşleme

Bu teknikte karmaşık test senaryoları basit yani "günlük" dil kullanılarak yazılır ve NLP (Natural Language Process) teknolojisi sayesinde test senaryolarına dönüştürülür. Bu tekniği kullanabilmek için NLP teknolojisini başarılı bir şekilde uygulayabilen bir platforma ihtiyaç duyulur. Bu test otomasyonu geliştirme tekniğinde test senaryoları mobil uygulamalar ve cloud üzerinden de erişilebildiği için geliştirilen uygulama daha fazla kişi tarafından test edilir ve bu sayede de hata payı en aza düşürülür. Özellikle az kod bilgisine sahip kişilerin rahat bir şekilde kullanabildiği bir teknik olduğu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Kodsuz Test Otomasyonun Avantajları Nelerdir?

Kodsuz test otomasyonun günümüzde daha fazla kullanılmasının iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki test senaryosu oluşturma sürecini daha hızlı hale getirmesidir. İkincisi ise daha çok kişinin test otomasyonu sürecine dahil olmasını mümkün kılmasıdır. Ancak bunların yanı sıra kodsuz test otomasyonun birçok farklı avantajı daha vardır.

Bunlardan bazıları:

  1. Uygulama geliştirme sürecinin kısalmasını sağlar.
  2. Test bakım maliyetinin düşmesini sağlar.
  3. Daha verimli ve kapsamlı testler geliştirilmesini mümkün kılar.
  4. Projelerin Agile ve CI/CD ile uyumlu bir şekilde yürütülmesini kolaylaştırır.
  5. Test sonuçlarının daha detaylı ve kolay bir şekilde analiz edilmesini sağlar.

Supreme Test ve Kodsuz Test Otomasyonu

Kodsuz test otomasyonu günümüzde uygulama geliştirme ekiplerinin test otomasyonu sistemlerine eklediği ve manuel testlerin yanında sıkça kullandığı bir teknik haline gelmiştir. Bu tekniği başarıyla kullanıcılarına sunan ve Huwaei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test ise sahip olduğu "Sürükle-Bırak" ve "Kaydet-Oynat" özellikleri sayesinde bu alandaki rakiplerinin önüne geçiyor. Supreme Test kolay arayüzü, geniş test senaryo kütüphanesi ve yıllardır biriktirdiği deneyim sayesinde hem kullanıcılarının sorunlarına kolay bir şekilde çözüm üretebiliyor hem de az kod bilgisiyle test otomasyonu geliştirebilmelerini mümkün kılıyor.

_ Kaynak: _

(*)https://www.cigniti.com/blog/4-reasons-why-test-automation-fails-2/