Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Hangi Test Türleri Otomatikleştirilebilir?

Test otomasyonu, bir yazılımın yeterliliğinin ölçüldüğü sınama aşamasının manuel olarak, yani insan eliyle değil, bilgisayar yardımıyla otomatik olarak yapılmasıdır. Bu sayede hem insan emeğinden tasarruf edilir hem de bazı süreçlerin düzgün işlemesi garanti altına alınır. Her türlü deneme testinde otomatizasyon belirli bir yere kadar mümkün olsa da bazı test türlerinde otomatizasyon çok daha fazla yarar sağlar. Bunların hangileri olduğunu incelemek için en başta otomatize edilen testlerin özelliklerini bilmek, sonra da farklı test türlerini tanımak gerekir.

Nasıl testler otomatikleştirilmeli?

Bilgisayarlar ve yapay zeka, insanların yaparken zorlandıkları birçok işlemi çok kolay yapabildiği gibi, insan için kolay olan bazı şeylerde de zorlanabilir. Bunu ayırt edip ona göre bir otomatikleştirme stratejisi benimsenmelidir. Otomatikleştirilmenin yararlı olacağı durumların ortak noktaları şunlar:

  • Yapılan iş daha sonra tekrar edilecekse,
  • Zaman kazanılması sağlayacaksa,
  • Sürekli değişmeyecek, nispeten stabil bir yazılım söz konusuysa,
  • İnsan hatası olasıysa,
  • Testler çok zaman alıyorsa,
  • Gereken yazılımın benzerleri mevcutsa,
  • Testin aşamaları arasında uzun bekle süreleri gerekiyorsa,
  • Test tekrar etmeye meyilli ise test otomasyonu, test süreçlerinizin verimini artırır.

Test türleri neler?

Test otomasyonunda farklı fonksiyonları, farklı görevleri gerçekleştiren farklı birimleri ayrı ayrı test etmek gerekir. Bunun dışında programın sadece kendi işleyişi değil, farklı cihazlarda işleyişi, farklı girdilere verdiği tepkiler ve farklı ortamlardaki performansları da ölçülür. Bunları birkaç maddede inceleyebilir ve verim artışını nerede ve nasıl parlatabileceğinizin ayrımına varabiliriz. İnceleyeceğimiz faktörlerin, yani otomasyon için gereken zamanın, otomasyon için kullanılacak sistemlerin kullanacağı enerjinin, sistemlerin başka işlere kullanılmamasıyla karşılaştırılarak görülebilecek fırsat bedelinin, insan emeği olacaksa bu emeğin ne kadar bedeli olacağının ve benzer değişkenlerin ayrı ayrı hesaba katılması ve artılarıyla eksileriyle değerlendirilmesi gerekir.

Birim Testi

Birim Testi, en kolay otomatize edilebilen testlerden biridir. Bütün kodları kendi var oldukları alan içinde test ettiğimiz bu test modunda doğru girdiler ve çıktılar sağlanırsa otomatik bir test yapılması kolay olacaktır. Bu test, yazılan kodların verimini, başarısını ve yeterliliğini ölçüyor olmasına rağmen bu kodların birbirleriyle nasıl birleştiklerini ve hangi kodun gerekli olup olmadığını bize göstermez. Bu testi otomatize etmek için harcanacak kaynak ve süre öbür testlere göre daha az olacağından mümkün oldukça otomatikleştirme işleminde bu tür testler öncelenmelidir.

Uyum Testi

Uyum Testi, farklı kodların birbirleriyle nasıl çalıştığını incelediğimiz bir test modelidir. Bu test, kendi başına çalıştığını bildiğimiz bir sürü farklı birimin birleştiklerinde de uyumlu olup olmadıklarını görmemizi sağlar. Farklı kaynaklardan ve farklı zümrelerden toplanan çeşit çeşit araç, uyum testini geçtikleri noktada bütün faydalarını bize gösteriyorlar demektir. Bu testin otomatize edilmesi birim teste göre daha zor olsa da yine de mümkündür ve başarılı bir şekilde yapıldığında kâr ettirir.

İşlev Testi

İşlev Testi, bir programın görmesi gereken işlevi görüp görmediğiyle ilgili bir testtir. Burada takılınabilecek en önemli noktalardan biri gereken işlevin nasıl tanımlandığıdır. Mükemmel çalışan bir program eğer görmesini istediğimiz işlevi görmüyorsa bu testi geçemez. Bütün bunlar insan kontrolünü gerekli gibi gösterse de eğer işlevin tanımı yeterince düzgün, net ve bilgisayara aktarılabilecek şekilde yapılabilirse bu test de otomatize edilebilir. Girdiler, çıktılar ve program amacı net bir şekilde belirlenirse otomatizasyon süreci uzun vadede çok verimli olabilir.

Arayüz Testleri

Arayüz testleri, bir arayüzün kullanıcı kullanımına ne kadar uygun olduğunun test edilmesidir. Bu testlerde uyulması gereken belirli estetik ve işlevsel prensipler otomatik olarak incelenebilir. Bunun dışında kullanıcının yapabileceği hareketlerin olasılıkları ve karmaşıklık ağaçları incelenebilir. Bunların dışında bir sürü etken bilgisayarların mevcut durumunda mümkün olmayan testler olduğu için onları manuel yapmak daha doğru bir karar olacaktır.

Regresyon Testleri

Regresyon testleri, programda yapılan yeni değişikliklerin önceki fonksiyonlarda kötü etkileri olup olmadığını incelediğimiz testtir. Yeni atılan her büyük adımda öncesiyle uyum incelenmeli, gerekliyse değişim baştan hazırlanmalıdır. Bu analizin mümkün olduğu kadarıyla her aşamada yapılması, yazılım geliştirme sürecinde geri adım atılmamasını sağlamak için çok önemlidir.

Kara Kutu Testleri

Kara kutu testleri, programın çalışmasıyla alakalı belirli gerçeklerin, test eden birimden gizlendiği testlerdir. Manuel boyutta bakınca, programın kullandığı yöntemleri bilmeyen birinin programı denemesi düşünülebilir. Buna benzer bir şekilde, bilgisayardan bazı bilgilerin saklandığı ve bilgisayarın buna göre testler yaptığı durumlar da beklenmedik hataların ortaya çıkmasına ve düzeltilebilmesine yardımcı olur.

Otomatikleştirmeye Engeller Nelerdir?

Otomatikleştirmenin mümkün olmadığı veya en azından daha zor olduğu durumlar vardır. Mesela kullanıcının bir arayüzü ne kadar kolay kullanabileceği, insan denemelerini kesinlikle içermesi gereken bir test şeklidir. Bunun dışında değişkenlerin çok düzensiz olduğu, uğraşılan problemin çok spesifik olduğu veya müşteri tepkisinin beklendiği durumlarda otomatizasyon mümkünse bile kârlı olmayabilir. Otomasyona harcanacak kaynaklar eğer otomasyonun getireceği faydadan daha az olacaksa, bu konuda manuel bir test stratejisi benimsemek daha doğru bir yol olacaktır.

Supreme Test ile Test Süreçlerinizin Verimini Artırın!

Supreme Test'in hızlı sistemi, arşivleme özellikleri ve kolay arayüzü sayesinde, otomatik testleri, manuel testleri de olduğu gibi, verimi maksimize edecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yazılımınızın düzgün çalışmasından müşteriye hitap edebilmesine kadar her türlü kriterde en etkili yolu Supreme Test'le bulabilirsiniz.