Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Çevik Testlerde Otomasyon Neden Gerekli?

Test otomasyonu teknolojisinin dünya çapında yaygınlaşması ile birçok firma daha hızlı ve başarılı bir şekilde uygulama geliştirebiliyor. Eskiden kullanılan manuel test yönteminin aksine test otomasyonu geliştiricilere hem büyük bir esneklik hem de büyük bir hız katıyor. Test otomasyonun getirdiği bu hız ve esneklik de Agile (Çevik) olarak adlandırdığımız bir uygulama geliştirme yönteminin de daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesini mümkün kılıyor.

Günümüzde hızla değişen toplum trendlerini yakalayabilmek için geliştiricilerin uygulamalarını çok hızlı bir şekilde güncelleyerek piyasa sürmesi gerekiyor. Bu yüzden birçok firma test otomasyonunda da desteği ile agile (çevik) uygulama geliştirmeyi benimsemiş ve uygulamalarını bu yöntem doğrultusunda geliştirmeye başlamıştır.

Şimdi Agile (Çevik) Yöntem'in ve testin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Çevik Test Nedir?

Agile (Çevik) Yöntem, yazılım geliştirme sürecinde kullanılan özel bir proje yönetim modelidir. Bu yöntem, yazılım geliştirme sürecinde karşılaşılan problemleri çözmek üzere, tekrarlanan yazılım geliştirme modelini taban alarak geliştirilmiştir. Yani bir yazılımın bütün olarak test edilmesindense geliştirilen her bir kod bloğunun sırayla test edilmesine dayanmaktadır.

Agile yöntemdeki Agile Test modeli sayesinde uygulama geliştirildikçe kalite kontrol testlerine tabi tutulduğu için uygulamada oluşabilecek sıkıntılar daha başlangıç seviyesindeyken tespit edilip kolayca çözülebilir. Bu sayede hem daha hatasız hem de daha hızlı bir şekilde uygulama geliştirilebilir.

Şimdi test otomasyonu teknolojisinin nasıl agile testleri desteklediğine ve neden agile testler için gerekli olduğuna daha yakından bakalım

Çevik Testlerde Neden Otomasyon Gerekli?

Test otomasyonu Agile (Çevik) Testler'de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Test otomasyonun çevik testlerde neden kullanılması gerektiği 5 maddede açıklanabilir.

1. Daha Kısa Sürede Uygulama Geliştirin

Agile ekiplerinin temel amacı hızlı ve hatasız bir şekilde uygulama geliştirmek olduğu için geliştirdikleri uygulamaları sürekli olarak kalite kontrol testlerine tabi tutarlar. Bu testlerde ise test otomasyonu kullanmak hem uyguladıkları testlerin hızını artıracak hem de daha kapsamlı testler gerçekleştirmelerini kolaylaştıracaktır. Çünkü test otomasyonu aynı anda çoklu test koşumu özelliğine sahiptir ve yapay zekâ desteği, gerçekleştirilen testlerin sonuçlarını analiz etmeyi kolaylaştırır. Bu sayede de firmalar, uygulama geliştirme süresini kısaltıp daha seri bir şekilde piyasaya giriş yapabilirler.

2. Daha Başarılı Uygulamalar Geliştirin

Agile ekiplerin tek amacı hızlı bir şekilde uygulama geliştirmek değildir. Aynı zamanda daha az hataya sahip ve müşterilerinin beklentilerine en uygun uygulamayı geliştirmeyi hedeflerleler. Bunu gerçekleştirebilmek için de geliştirdikleri uygulamaları sürekli olarak kalite kontrol testlerine tabi tutarlar. Bu testlerin geliştirilen uygulamayı doğru bir şekilde kontrol edebilmesi için oldukça kapsamlı ve tutarlı olması gerekir. Bu yüzden birçok agile ekip yaptıkları testlerde test otomasyonunu kullanarak daha kapsamlı testler geliştirebilir ve daha çok test koşumu yapabildikleri için en derindeki hataları bile kolayca tespit edebilir. Yani Agile Testler'inde test otomasyonunu kullanan firmalar rakiplerine oranla daha başarılı uygulamalar geliştirebilir.

3. Toplam maliyeti azaltın

Hız ve başarının yanı sıra test otomasyonu kullanan agile (çevik) ekipler daha düşük maliyetle uygulama geliştirebilir. Test otomasyonu bir testin birden çok kez kullanılmasını mümkün kıldığı için uygulamanın her yeni sürümü için sıfırdan bir test senaryosu oluşturulmasına gerek kalmaz. Yani bir kez kurulan bir test otomasyon sistemi rutin kontroller haricinde herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Bu sayede uygulamanın kalite kontrolü için gereken maliyeti düşürerek daha az bütçeyle başarılı uygulamalar geliştirebilir.

4. Daha güçlü uygulamalar geliştirin

Agile(çevik) Yöntem'in bir başka ana hedefi ise daha verimli ve güçlü uygulamalar geliştirmektir. Bunu yapabilmek için de uygulamayı bir bütün olarak geliştirmektense parça parça geliştirerek uygulamada ortaya çıkabilecek herhangi bir hatayı veya performans düşüşünü kolay bir şekilde saptayabilirler. Bu parça parça geliştirilen kodları test otomasyonu sayesinde kontrol eden agile ekipler ise ortaya çıkabilecek herhangi bir performans düşüşünü çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tespit edebilirler. Yani test otomasyonu sayesinde daha tutarlı Agile Testler geliştirebilirsiniz.

5. Yeniden kullanılabilirliği arttırın

Test otomasyonu geliştirilen testlerin tekrar kullanılabilmesini mümkün kıldığı için bu teknolojiden faydalanılarak oluşturulan Agile Testler'in yeniden kullanılabilirliği artar. Ayrıca test otomasyonu önceden hazırlanmış test senaryoları üzerinde düzenleme yapılmasını da mümkün kıldığı için agile ekipler uygulamanın her bir yeni sürümü için sıfırdan test senaryosu hazırlamak zorunda kalmaz. Bu sayede agile ekipler hazırlanan bir testin kullanılabilirliğini artırarak daha hızlı bir şekilde uygulama geliştirebilirler

Supreme Test ile Başarılı Test Otomasyonları Geliştirin

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test sayesinde kolay ve başarılı bir şekilde Agile Testler geliştirebilirsiniz. Ayrıca geniş test senaryosu kütüphanesi sayesinde ihtiyacınız olan test senaryosunu kolayca bulabilir ve kendi uygulamanıza adapte edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Supreme Test, CI/CD süreci ile uyumlu bir şekilde çalışabilen bir yapıya sahip olduğu için Agile Testler'inizi bir üst kademeye taşıyabilir ve böylece daha hatasız ilerleyen bir uygulama geliştirme sürecine sahip olabilirsiniz. Kısacası Supreme Test sayesinde Agile Yöntem'e uygun testler geliştirebilir ve bu testler sayesinde daha verimli, güçlü ve hatasız uygulamalar geliştirebilirsiniz.