Bu sitede çerezler kullanılmaktadır, sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz.

Çevik Test (Agile Test) İlkeleri

Teknolojik yenilikleri yakından takip ederek sektörün hızına uyum gösteren birçok teknoloji şirketinde test otomasyonu, geliştirilen uygulamalar için kalite kontrol aracı haline gelmiştir. Bunun yanı sıra birçok şirket sürekli değişen ve gelişen teknolojik trendleri iş süreçlerine dahil edebilmek için de Agile (Çevik) yöntem adı verilen yazılım geliştirme metodunu ekiplerinde kullanmaya başlamıştır.

15. Agile Durum Raporuna göre bu yöntemi kullanan şirketlerin %86'sı yazılım geliştirme sektöründe faaliyet göstermektedir.

Çevik yöntem ve test otomasyonu teknolojisinin birlikte kullanılmasının sonucu olarak da Agile (Çevik) Test adı verilen bir test otomasyonu protokolü ortaya çıkmıştır. Agile Test'in ne olduğuna daha yakından bakalım.

Çevik Test Nedir?

Çevik Test aynı zamanda Agile Test olarak da bilinir. Bu test türü genellikle Çevik yöntemini kullanan ekipler tarafından geliştirilen bir test otomasyonu türüdür. Agile (Çevik) yöntem, ekiplerin yazılım geliştirme süreçlerinde karşılaştığı öngörülemezliğe bir cevap vermesini ve muhtemel sorunlara çözüm üretmesini; müşterinin ve geliştiricinin isteklerinin uygulama geliştirme sürecinde ortak bir noktada buluşmasını ve müşterinin ihtiyacına en uygun ürünü üretmeyi mümkün kılan bir test türüdür. Çevik Test sayesinde uygulamada ortaya çıkabilecek kronik hatalar daha hızlı saptanabilir. Bu sayede de uygulama geliştirme süresi de büyük ölçüde kısalır.

Agile yönteminin 4 temel prensibi vardır:

  1. Bireyler ve aralarındaki etkileşim, iş süreçleri ve araçlardan daha değerlidir.
  2. Çalışan bir yazılım ortaya koymak, kapsamlı bir dokümantasyon sürecinden daha önemlidir.
  3. Müşteri ile iş birliği yapmak , sözleşme görüşmelerinden daha önemlidir.
  4. Değişime cevap vermek , mevcut planı izlemekten daha önemlidir.

Çevik Test İlkeleri

1. Sürekli geri bildirim sağlayın

Agile (Çevik) yöntemin temel ilkelerinden biri olan sürekli geri bildirim sağlamak temel ilkesidir. Çevik Test sürecinde geliştiricilerin her test sonucunu analiz etmesi ve bu doğrultuda düzeltmeler yapması oldukça önemlidir. Bu sebeple en temel ilkelerinden biri sürekli olarak geri bildirim sağlamaktır.

2. Müşterinin isteklerine göre bir ürün sunun

Çevik Test'in bir başka temel ilkesi ise kullanıcının isteklerine en uygun ürünü geliştirmeyi kolaylaştırmaktır. Müşterilerin günlük yaşantılarında aktif bir şekilde kullanabileceği ürünler geliştirmeyi hedefler. Yani Çevik Test kullanılan geliştirme süreçlerinin sonucunda, kullanıcılara zengin içerikli ve sürekli güncel kalabilen uygulamalar sunmak daha mümkündür.

3. Yüz yüze iletişimi destekleyin

Çevik Test, test otomasyonundan büyük bir destek alsa da geliştirici takım içerisindeki yüz yüze etkileşimi de artırmayı hedefler. Bu sayede hem takımın daha uyumlu bir şekilde çalışmasını hem de uygulamanın daha hızlı geliştirilmesini mümkün kılar. Yani ekiplerin yaptığı aylık ya da haftalık toplantılardan ziyade birebir etkileşimi artırarak sorunların daha kolay çözülmesini temel ilkesi haline getirmiştir.

4. Girişken ve cesaretli olun

Çevik Test yeni teknolojileri ve fikirleri geliştirilen uygulamaya kolayca aktarmayı hedefler. Esnek çalışma yapısı sayesinde ekip üyeleri geliştirme süreci boyunca yeni fikirler üretebilir ve bunları uygulamaya kolayca entegre edebilir. Yani geliştiricilerin fikirlerini ve güncel teknolojileri geliştirilen uygulamada kullanmayı temel ilkelerinden biri haline getirmiştir.

5. En basit hale getirmeye çalışın

Çevik Test, karşılaşılan sorunları en basite indirgeyerek çözmeyi hedefler. Sahip olduğu sürekli kontrol ve parçalı geliştirme özellikleri sayesinde, var olan sorunların erken tespit edilmesini ve çözülmesini mümkün kılar. Yani sorunların kolayca tespit edilip düzeltilmesini temel prensiplerinden biri yapmıştır.

6. Sürekli Gelişim (CI) ilkesini benimseyin

Agile Test, uygulamayı parça parça ama sürekli geliştirmeyi hedeflediği için sürekli gelişim metoduna uygun bir altyapıya sahiptir. Bu sayede de CI/CD yöntemler ile entegre bir şekilde çalışan ekipler kurulmasını kolaylaştırır.

7. Değişimlere uyum sağlayın

Agile Test'in en önemli ilkesi sürekli değişen teknolojik trendlere uyum sağlayabilmektir. Yapılan her yeni güncellemenin hızlı ve hatasız bir şekilde kalite kontrolden geçirilmesini mümkün kıldığı için uygulamaların piyasaya daha hızlı sürülmesini sağlar. Bu sayede de Çevik Test kullanan ekipler değişimlere daha kolay uyum sağlayıp ürünlerini bu doğrultuda geliştirebilir.

8. Planlı bir şekilde ilerleyin

Çevik Test, daha başarılı uygulama geliştirme süreçleri için parçalı uygulama geliştirmeyi ve sık sık test etmeyi temel ilkeleri olarak belirlemiştir ancak tüm bu sürecin başarısı da en başından itibaren planlı olarak ilerlemekle mümkündür.. Bu yüzden Çevik Test, uygulama geliştirme sürecinin henüzproje başlamadan planlanması gerektiğini ve nerede hangi testin kullanılacağını tespit etmeyi hedefler. Bu sayede daha hızlı ve hatasız bir şekilde uygulama geliştirip kalite kontrol testlerini uygulayabilir.

Supreme Test ile Çevik Yöntemini Kolayca Testlerinize Uygulayın

Huawei Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen Supreme Test, Agile yöntem ile uyumlu altyapısı sayesinde Çevik Test ve daha birçok farklı test otomasyonunu kullanmanızı mümkün kılar.Sahip olduğu uçtan uca test kabiliyeti, geniş test senaryosu kütüphanesi ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde ise başarılı uygulamalar geliştirmenizi kolaylaştırır. Kısacası, Supreme Test sayesinde Çevik Test yöntemini kullanarak daha hatasız uygulamaları daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

(*)https://stateofagile.com/#ufh-i-661275008-15th-state-of-agile-report/7027494